opis naglowka


Annemarie Müller
Kogóż mam się lękać?
Annemarie Müller-Górzno była właścicielką pałacu oraz przynależnych dóbr ziemskich w Górznie. Pochodziła z Prus Wschodnich, urodziła się w 1891 r. w Piszu. Po śmierci swego męża Kurta, prowadziła samotnie gospodarstwo w Górznie. Pozostawała tam aż do czasu przybycia Armii Czerwonej, po czym została osadzona w obozie pracy w Gronowie k. Leszna.

Swoje wspomnienia z czasów II wojny światowej oraz czasu tuż po niej spisała. Początkowo wspomnienia miały pozostać w kręgu rodzinnym, jednakże córka Annemarie Müller-Górzno – Waldtraudt Rodatz postanowiła sfinansować wydanie wspomnień w formie książkowej.

Opowieści snute przez niegdysiejszą właścicielkę Górzna okazały się na tyle interesujące, że w 2000 r. nakładem Stowarzyszenie Pisarzy Polskich z Poznania wydano książkę w polskim przekładzie dokonanym przez Eugeniusza Wachowiaka (Annemarie Müller-Górzno Kogóż mam się lękać? Wspomnienia Wielkopolskiej Niemki 1945-1949, przekład i wprowadzenie Eugeniusz Wachowiak, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Poznań 2000).

Niewielkich rozmiarów książka, zaledwie w kilka lat, stała się jedną z najbardziej poczytnych lektur wśród mieszkańców Gminy Krzemieniewo, gdzie wielu starszych mieszkańców wciąż pamięta Annemarie Müller.

Jeden z rozdziałów książki opowiada o przeżyciach obozowych. Jeśli otrzymam zgodę na publikację tego rozdziału na stronie, pojawi się on tutaj czym prędzej.


Zdjęcieostatnie zmiany wykonane 2009-11-16 21:30:13

opis stopki