opis naglowka


Podziękowania

Chciałbym podziękować wszystkim z imienia i nazwiska, którzy przyczynili się do tego, że ta strona powstała. Dzięki nim część materiałów ujrzała tzw. „światło dzienne”. Takie podziękowania nie są jednak możliwe, gdyż część osób biorących udział w realizacji tego projektu nie chciało, by o nich wspominać.

Przede wszystkim dziękuję p. S za udostępnienie materiałów dotyczących projektu Muna-Lissa. Myślę, że po ich opracowaniu staną się bardzo ciekawym źródłem informacji o Lesznie z okresów II wojny światowej. Dzięki Panu powstał program telewizyjny o tym zagadnieniu.

Dziękuję Rafałowi Domagale Telewizji Leszno, że miałem okazję zrealizować dwa odcinki programu Za Winklem dotyczące projektu Muna-Lissa oraz samego obozu w Gronowie. Wymagało to od nas odwagi, ale było warto.

Dziękuję gazecie ABC, w szczególności Antoniemu Neczyńskiemu oraz Lidii Lewandowskiej za artykuły o Gronowie i za udostępnienie tych materiałów nieodpłatnie na potrzeby witryny internetowej.

Dziękuję rodzinie Klary Fengler za zdjęcia, list i informacje.

Specjalne podziękowania dla Renate Sternel, która użyczyła wielu materiałów, które pomogły skompletować tę stronę oraz pomogła w zrozumieniu kontekstu listów Annemarie Müller-Górzno.

Dziękuję także osobom, które zechciały opowiedzieć mi swoje historie, nawet jeśli są one niepełne i niekompletne.

Nie mogę także pominąć w podziękowaniach pana H., który mimo wielkiej wiedzy na ten temat zdecydowanie odmówił współpracy, uchylał się od spotkania, a swojej sekretarce wydał polecenie, by zapewniać mnie o swoich wyjazdach. Pan też stał się częścią tej historii, tej smutnej historii obozowej. Nawet jeśli Pan tego nie chciał.

Podobnie zresztą wpisuje się w tę historię pan M., który powiedział, że w Lesznie już budowano domy na kościach zmarłych mieszkańców Leszna i nic się takiego nie stanie, gdy historia się powtórzy. Jego poglądy także wpisują się w opinię na temat tego miejsca, więc i za podzielenie się nimi – dziękuję.

Wszystkim, którzy zechcą podzielić się swoimi przemyśleniami, historiami oraz materiałami – z góry dziękuję i czekam na kontakt.

Marcin Błaszkowski
ostatnie zmiany wykonane 2009-11-11 19:06:07

opis stopki